قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی

قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. البته قبل از به معرفی آون، کارکرد، نحوه انتخاب، تفاوت آن با دستگاه های مشابه مثل اتوکلاو، انکوباتور، و کوره می پردازیم. در نهایت هم مقایسه ای بین نمونه ی ایرانی و خارجی می کنیم و قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی را با معرفی یک محصول ساخت ایران به پایان میبریم.

آون چه مشکلی را حل میکند؟

آون آزمایشگاهی محفظه ای کنترل شده جهت استریلیزاسیون و یا خشک کردن است. نام دیگر آون، فور آزمایشگاهی است. این واژه ریشه فرانسوی دارد. با استفاده از آون وسایل شیشه ای و یا فلزی که در میحط های آزمایشگاهی کاربرد دارند، می باشد.

این وسایل از نوع فلزی یا شیشه ای با کمک حرارت ایده آل برای استریل کردن که بین دمای 170 درجه تا 240 درجه است، بمدت ۲ ساعت استریل می گردند. با گرمای تدریجی محفظه داخلی آون، رطوبت و باکتری های موجود در شیشه ها و ظروف فلزی تبخیر شده و موجب از بین رفتن فعالیت های بیولوژیکی و میکروبی می گردد. این دستگاه دارای یک تایمر دیجیتال جهت تنظیم زمان استریل می باشد.

آون معمولا بر اساس مکانیزم همرفت کار می کند. همرَفت یکی از روش‌های انتقال گرما است. همرفت نه تنها در داخل یک سیال، بلکه بین دو جسم که یکی از آن‌ها سیال باشد نیز اتفاق می‌افتد. فرایند رسانش بین یک سطح جامد و یک سیال در حال حرکت، همرفت نامیده می‌شود. حرکت سیال می‌تواند طبیعی یا با اعمال نیروی خارجی باشد.

این آون ها دارای فن سیرکولاسیون جهت یکنواختی و همگن سازی هوا می باشد. خاصیت این فن باعث شده تا هوای گرم داخل آون از خاصیت سبک بودن هوای گرم و سنگین بودن هوای سرد به منظور جابجایی هوای داخل برخوردار و یکنواخت شود. کاربرد آون آزمایشگاهی در آزمایشگاه های بیوشیمی، تحقیقاتی، صنعتی، کنترل کیفیت، و ژنتیک است. علاوه بر آنها، آون یکی از تجهیزات آزمایشگاهی تشخیص طبی می باشد.

آیا باید آون تهیه کنم یا انکوباتور یا حتی اتوکلاو و یا کوره الکتریکی!؟

تفاوت آون (فور) با انکوباتور؟

 • از آون برای ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی استفاده می شود؛ در صورتیکه از انکوباتور آزمایشگاهی برای کشت و رشد دادن (رشد میکروبیولوژیکی) نمونه های زنده مانند سلول ها و میکروب ها.
 • دمای انکوباتور بین دمای محیط تا +60 درجه سانتیگرد است (در انکوباتور های یخچالدار این بازه از -5 درجه تا +60 متغیر است). در مقابل دمای آون آزمایشگاهی در محدوده دمای اتاق تا دمای +230 متغیر است.
 • داخل محفظه ی انکوباتور آزمایشگاهی را به واسطه درب شیشه ای آن می توان از بیرون مشاهده کرد. اما داخل محفظه ی آون در هنگام بسته بودن درب آن قابل مشاهده نیست.
 • مصرف انرژی (برق) دستگاه آون به مراتب بیشتر از انکوباتور است. این مصرف بالا به دلیل استفاده آن در دماهای بالاتر و المنت حرارتی پرمصرف تر است.
 • در فور آزمایشگاهی دقت دمایی از اهمیت کمتری نسبت به انکوباتور برخوردار است.
 • برخی از انکوباتور های قابلیت هم زدن و تکان دادن نمونه ها را دارند که به انکوباتور شیکردار معروف هستند؛ این در حالی است که فور چنین قابلیتی ندارد.

تفاوت آون با اتوکلاو؟

 • آون آزمایشگاهی دستگاه استریل خشک است. اما اتوکلاو دستگاه استریل مرطوب (در بخار و تحت فشار).
 • دمای آون متغیر است. اما دمای اتوکلاو معمولا ثابت می باشد.
 • آون (فور) به دلیل استفاده از حرارت خشک برای استریل کردن ابزارهای فلزی کاربرد دارد و مانع کند شدن لبه های تیز و زنگ زدگی می شود. کاربرد مهم فور در مطب های دندانپزشکی است. در مقابل اتوکلاو برای استریلیزاسیون مواد و لوازم قابل اشتعال مفید است.

تفاوت آون با کوره الکتریکی؟

دستگاه کوره الکتریکی آزمایشگاهی وسیله ای است جهت دما دادن با حرارتهای بسیار بالا و یا سوزاندن و گرفتن خاکستر ماده شیمیایی میباشد. تفاوت اصلی کوره الکتریکی با آون در میزان دمای محفظه ی داخلی آن ها است. به طوریکه، دمای کوره بین 1100 تا 1500 درجه سانتیگراد متغیر است.
لیست قیمت کوره الکتریکی آزمایشگاهی از طریق تولید کنندگان ایرانی قابل دسترس است.

اجزا اصلی آون آزمایشگاهی؟

محفظه داخلی دستگاه

آون ها عموماً یک محفظه داخلی و یک محفظه خارجی دارند. محفظه داخلی فور، محل قرار گرفتن وسایل جهت استریل شدن می باشد. این محفظه اغلب از جنس استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت بالا است. در برخی موارد این محفظه از آلومینیوم نیز ساخته می شود. این محفظه همچنین محل قرار گرفتن سنسور حرارتی است.

المنت های گرمایشی

گرما از راه مقاومت های الکتریکی به وجود می آید و انتقال این انرژی حرارتی به محفظه داخلی صورت می گیرد. وظیفه المنت ها فراهم کردن حرارت مورد نیاز آون تعبیه شده است و اغلب در مجاورت جداره خارجی فور و در تماس با آن قرار گرفته‌اند تا دمای داخل آون را به میزان مورد نیاز افزایش دهند. در داخل هر فور، بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین بسته به توان الکتریکی آن ، چند المنت حرارتی قرار می‌گیرد. گرما به شکل طبیعی و یا توزیع آن با کمک نیروی فن جانبی در بین محفظه صورت می گیرد. این المنت‌ها اغلب از نوع فنری بوده و درون یک پوشش از جنس سرامیک نسوز قرار می‌گیرند. دلیل استفاده از سرامیک نسوز اطمینان از عدم انتقال جریان الکتریکی به محفظه فور می باشد.

عایق‌ حرارتی

این عایق‌ها که اغلب از جنس پشم شیشه هستند، به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایشی و سرد شدن محفظه داخلی است. کاربرد دیگر آنها جلوگیری از گرم شدن بیش از حد محفظه خارجی و مدارهای الکتریکی و نیز محیط بیرون است. محفظه خارجی از ورقه های استیلی درست شده که پوشانده شدن آن ها با یک لایه رنگ الکترواستاتیک محافظ صورت گرفته است.

سیستم کنترل و مدارهای الکتریکی

 سیستم نمایش دمای داخل محفظه می‌تواند یک دماسنج عقربه‌ای ، دماسنج جیوه‌ای و یا یک برد الکتریکی به همراه سنسور حرارتی و نمایشگر دیجیتال باشد. سیستم کنترل دما نیز بسته به نوع دستگاه می‌تواند به صورت ترموکوپل‌های فلزی ، جیوه‌ای و یا سیستم‌های میکروپروسسوری مشتمل بر سنسورهای دقیق باشد ؛ در این صورت سیستم نمایش و کنترل دما می‌تواند در هم ادغام شود. این ادغام شدن در اغلب آون های امروزی مشاهده می شود.

قیمت آون را چه چیزی تعیین می کند؟

عوامل مختلفی در قیمت نهای آون تاثیر گذار هستند. که باید به آنها توجه کرد. در زیر چند عامل با هم بررسی میکنیم. لازم است که قبل از تهیه آون به این عوامل دقت کنیم:

 • سایز آون
 • داشتن تایمر
 • جنس بدنه داخلی : جنس بدنه داخلی آون میتواند استیل و یا آلومینیوم باشد. جنس بدنه استیل مرغوبیت بالا نسبت به نمونه مشابه آلومینیوم دارد.
 • نوع سنسور حرارتی: حسگر دیجیتالی از دقت بالا برخوردار است. همینطور کنترل دقیق تر کاربر را بر روی مکانیزم دمایی فراهم میکند.
 • داشتن فن (آون فن دار)
 • نو بودن و یا دست دوم بودن آون: این موضوع نیز طبیعتا برای آون صدق می کند که قیمت آون نو از نمونه مشابه دست دوم بیشتر باشد. لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی دست دوم در اغلب سایت های فروش دستگاه های استوک قابل دسترسی است.

مزایای آون ایرانی نسبت به خارجی؟ ( قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی و عوامل دیگر)

 • قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی به طور قابل توجهی پایین تر از نمونه مشابه خارجی است. قیمت آون های خارجی در برخی موارد، پنج برابر قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی می باشد.
 • خدمات پس از فروش برای آون ایرانی بسیار بیشتر در دسترس است. این درحالی است که شرایط تحریم، شرایط را برای حضور نمایندگی های رسمی شرکت های تولید کننده خارجی دشوارتر کرده است.
 • کیفیت برخی از آون های تولید شده در ایران، کاملا قابل رقابت با دستگاه های خارجی است. این در حالی است که گارانتی و ضمانت شرکت ایرانی ریسک خرید را برای مشتری بسیار کاهش می دهد.

مزایای آون ساخت فناوران اختریان برای شما چیست؟

 • دستگاه آون تجهیزات فناوران اختریان دائم کار است. میتوانید بدون وقفه، در مدت زمان های طولانی از آن استفاده کنید.
 • با سیستم کنترل دیجیتالی مانند تایمر کاملا دقیق با دستگاه کار می کنید.
 • فن دار بودن، عایقکاری مطمئن، و حسگرهای دیجیتالی دقت دمایی بالایی برای شما فراهم می آورد.
 • بدنه داخلی تمام استیل خیال شما را بابت طول عمر راحت می کند.
 • قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی تولید فناوران اختریان، ضمانت بهترین قیمت را دارد.
 • با گارانتی و خدمات پس از فروش، حمایت تجهیزات آزمایشگاهی فناوران اختریان را خواهید داشت.
آون آزمایشگاهی تجهیزات آزمایشگاهی فناوران اختریان
آون (فور) آزمایشگاهی ساخت فناوران اختریان

مشاهده ویژگی ها و فیلم آون آزمایشگاهی (کلیک کنید)

قیمت آون آزمایشگاهی ایرانی ساخت فناوران اختریان

برای مشاوره و اطلاع از قیمت دستگاه آون آزمایشگاهی ایرانی و لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی تشخیص طبی ساخت فناوران اختریان با شماره 09141161755 تماس حاصل کنید. لطفا هرگونه سوال خود را در مورد محصولات فناوران اختریان و لیست قیمت با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button